Български ученик реши задача на 20 века

Български ученик реши задача на 20 века
Поредният пример, който може да ни кара да сме безкрайно горди от това, че сме българи, се казва Радко Котев – на 19 години, учи в Националната природо-математическа гимназия.

Въпреки крехката си възраст обаче, той успя наистина да впечатли и изуми учените в света, защото успя да реши задача на 2000 години, която толкова столетия затруднява най-големите умове в света на математиката.

Става въпрос за решение на известната в научния свят Аполониева задача, което български ученик успя да намери.

Каква е всъщност историята на тази древна и трудна загадка?

Аполоний е бил ученик на Евклипт и преди повече от 2000 години решава да доразвие една негова задача, а именно – да бъде построена окръжност, минаваща през три дадени точки.

Това, което се знае е, че решението на тази задача от самия Аполоний се е пазело в Александрийската библиотека, където е изгоряло. Поради това, до днес, учените не са успявали да разгадаят загадката.

За първи път Радко чува за тази нерешена задача от своя учител преди две години. От тогава до днес, момчето прави необходимите чертежи и търси решение, което в крайна сметка успява да намери.

Необходими са му две години да реши задача, която останала неразгадаема за човечеството цели 2000 години!

Талантливото българско момче показало резултатите от своята работа най-напред на своите учители.

Много бързо след това, младият математик получил и световно признание, както и специалната награда в престижното Европейско състезание за млади учени. Неговият проект печели в конкуренция с общо 85 проекта от цял свят.

Loading...

Научната общност в света предрича бляскаво бъдеще на младия българин и следи с интерес всеки негов проект и идея, защото според оценката на учените Радко вече е успял да промени математиката. / bulgaria21

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.