Мартина Илиева е едва на 9 г., а вече има над 38 медала и призови места по математика в колекцията си.
Там блести и диамантен медал от World Mathematics Invitational от Фукуока, Япония, който печели през юли. Там тя е и най-малката участничка.
Отличието получават участниците, които се класират в топ 3% в съответната възрастова група. Марти е класирана под №2 в световната класация за втори клас.
Грабва и купата Star of the world за постигнат най-висок резултат от всички български участници независимо от възрастовата група. Печели я в конкуренцията на по-голямата си сестра – Сара, която бе част от втория випуск на “Отличниците на България”. “Те
направиха фурор,
защото и двете
спечелиха
диамантени
медали
и трябваше да се изправят една срещу друга за купата”, разказа майка им Даниела. Марти успява да изкара по-висок резултат от кака си и грабва купата. “За първи път се състезавам с нея и беше много странно. Все пак имаме 3 г. разлика”, разказва Мартина.
В състезанието
участват над
1900 ученици
от 25 държави
През април пък се преборва за златен медал от квалификацията за Thailand International Mathematical Olympiad. Резултатът ѝ я изкачва под №2 в световната класация.
През август тя успява да получи и втори резултат на австралийското математическо състезание при децата от III клас, при условие че е с година по-малка. “Беше трудно, защото трябваше да се решат 30 задачи на английски език за 60 минути”, разказва момичето, което учи в ЧНУ “Питагор”.
С хъс, постоянство и много труд печели и първо място и златен медал в националното състезание “Хитър Петър” в конкуренцията на над 460 деца.
Сред успехите ѝ е и
златен медал и
първо място на
“Математически
звезди” 2019 г.
Мартина е класирана на първо място на база финален рейтинг, който се формира от резултатите от 4 математически състезания през учебната година. Финалният ѝ рейтинг е 95,33% и е най-високият при второкласниците в България.
Най-трудното състезание за Марти е “Московска олимпиада за малки ученици”. Въпреки това тя се класира трета. “Задачите там са по-трудни и различни.
“Искам един път да съм на първо място и там”, амбицирана е Марти.
“Започнах да се занимавам с математика заради сестра ми, която печелеше много медали, и реших да се пробвам”, разказва малката шампионка. Още на първото си състезание в I клас печели челното място. Амбицията ѝ е да спечели повече медали от кака си.
Преди състезания Марти е спокойна, притеснява се само когато ѝ се паднат задачи за по-големи.
Животът ѝ не е само математика – ходи на народни танци и, разбира се, и там има две купи от Националния фестивал “Ритъмът в сърцето ми”. Ходи на школа по математика и на логически игри, като намира време и за гимнастика. А вече ще ходи и на школа за IV клас.
В училище математиката ѝ е скучна, защото задачите са много лесни. За нея трудните задачи са предизвикателство, “защото всичко може да се реши с усилие”.
Марти иска да бъде учител по математика, но да преподава по-сложни задачи. “Все още не съм решила, защото имам много време”, усмихва се момичето.
Следващата цел пред нея е медал от финала на златните медалисти по математика, който ще е в Токио от 27 до 29 декември. Там отново може да спори за купата със сестра си.
Сестра ѝ Сара със 70 медала в колекцията
Сара Илиева вече има над 70 медала и призови места по математика. Талантливата шестокласничка бе част от втория випуск на кампанията на “24 часа” – “Отличниците на България”.
През октомври тя завоюва два сребърни медала – индивидуален и отборен, от International Teenagers’ Mathematics Olympiad 2019 в Лакнау, Индия. “Доволна съм от резултата”, казва момичето и се надява на медал и в Япония през декември.
Миналата година дори успява да хване грешка в условието на задача от Есенен математически турнир. Това е най-трудното състезание за нея досега, защото не признават решението ѝ. Освен това организаторите объркват задачите за V и VI клас и Сара трябва да решава тези за по-големите.
Въпреки натоварената си програма Сара помага и на Мартина. Често Марти се опитва да реши и задачите на кака си. “Понякога успявам”, казва скромно по-малката сестра. /24 часа
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.