В Кърджалийско е пълно с рубини, Перперикон пък бъка от ясписи и ахати.
Многократно беше обявявано колко злато има в България. По изчисления на експерти под краката ни има злато за над 1 трилион долара.
В същото време обаче не се говори за това какви скъпоценни камъни има в България. А те са много и като количество и като видове.
Оказва се, че страната ни е богата на скъпи камъни и ако ги добиваме продаваме, може да спечелим милиони и дори милиарди левове.
Само преди 2 години бяха намерени първите диаманти у нас.
Те бяха с големината на точици. Според наши учени, диаманти има в Родопите и Стара планина. Находища обаче до момента не са били проучвани.
До този момент се е смятало, че в страната ни няма диаманти. Намерените през 2014 г. прашинки обаче, говорят друго.
Д-р Харизан Харизанов, който е един от откривателите на диаманта у нас, издава своя книга за ахатите.
Той описва находищата им – от бреговете на Дунав, през Средна гора до Родопите. Казва, че най-уникалното разнообразие е в Кърджалийско.
Около село Широко поле целият район е пълен с ахати и ясписи, има ги при село Пчелари, близко до Татул и Перперикон.
Кои редки скъпоценни камъни се срещат у нас?
Въпреки че гранатът е предимно червен на цвят, у нас се срещат и жълт, зелен, както и скъпият син гранат. Цената му е между 1300 и 1500 долара за карат.
В България са установени пегматитови жили в северозападните части на Рила планина със значителни концентрации на берил и смарагд. Цената на берила е над 10 000 долара за карат.
Рубинът е един от най-скъпите камъни. У нас той се среща в Кърджали, гр. Джебел, с. Бял извор и с. Падина.
Халцедоните, които имаме в изобилие (те са силициев двуокис) пък, ако не за бижутерски цели, може да бъдат използвани за направа на най-различни видове стъкла и за фотоволтаици, а това е огромен запас. / senzacia-bg.com
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.